Co to jest indeks glikemiczny?

Strona główna » Co to jest indeks glikemiczny?

Najnowsze aktualności

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Dieta 1700 kcal – dla kogo?

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Zdrowa i niskokaloryczna kolacja w trakcie diety

Dieta pudełkowa – czy warto?

Kontakt

Poziom glukozy we krwi po posiłku jest istotny nie tylko dla osób, które chorują na cukrzycę. Czynnik ten wpływa także na ryzyko powstania chorób naczyniowo-sercowych, a nawet nowotworów. Przy komponowaniu posiłków warto wziąć pod uwagę wspomniany parametr, by zapobiegać problemom zdrowotnym i optymalnie wspomóc funkcjonowanie organizmu. Jednak co to jest indeks glikemiczny i jak ułożyć dietę, by był prawidłowy?

Jak gwałtowny wzrost cukru we krwi wpływa na organizm?

Indeks glikemiczny – IG – to wskaźnik ważny szczególnie dla osób chorujących na cukrzycę, u których proces wydzielania insuliny jest zaburzony. W ich przypadku gwałtowne, pozostające poza kontrolą wzrosty poziomu cukru we krwi wpływają destrukcyjnie na organy i narządy. Nerki, oczy, serce, naczynia krwionośne to tylko przykłady obszarów, które mogą zostać uszkodzone przez nieodpowiednią dietę.

Warto jednak pamiętać, że gwałtowne zmiany poziomu glukozy we krwi nie są korzystne także dla osób zdrowych, które nie chorują na cukrzycę. Mogą pojawić się w wyniku nieprawidłowego odżywiania, zwłaszcza w przypadku nieregularnego spożywania posiłków w ciągu dnia. Wzrosty po daniach o wysokim IG i długotrwałe spadki na skutek zbyt długiej przerwy pomiędzy posiłkami również wpływają negatywnie na stan zdrowia.

indeks glikemiczny w zywnosci

Od czego zależy indeks glikemiczny w żywności?

Wszystkie produkty mają określony IG, co ułatwia chorym na cukrzycę komponowanie właściwego menu, a także przygotowywanie zbilansowanych dań osobom zdrowym. Chcąc mieć pewność, że menu jest odpowiednio ułożone także w tym zakresie, warto zdecydować się na catering dietetyczny.

Podział artykułów spożywczych ze względu na poziom IG prezentuje się następująco:

  • żywność o niskim IG<55 – między innymi chleb razowy, chudy twaróg, gruszki, jogurt naturalny, jabłka, kasza gryczana, mandarynki, orzechy, pieczarki czy papryka;
  • produkty o średnim IG 56-69 – na przykład rodzynki, musli, makaron, ryż i ziemniaki gotowane, buraki, ananasy;
  • jedzenie o wysokim – IG>70 – takie jak dynia, kasza jaglana, słodycze, daktyle suszone, chleb pszenny, chipsy, płatki kukurydziane.

Nie zawsze wystarczy jednak wiedza, co to jest indeks glikemiczny i w jakiej grupie znajduje się określony produkt. Wpływ na poziom tego parametru ma wiele czynników, jak stopień przetworzenia oraz sposób przygotowania żywności. Okazuje się, że dojrzałość owoców, czy ugotowanie lub upieczenie warzyw oddziałują na ich IG. To między innymi z tego powodu samodzielne ułożenie odpowiedniej diety nie jest proste. Na szczęście w dużych miastach, takich jak Białystok, staje się to łatwiejsze dzięki możliwości sięgnięcia po takie rozwiązania, jak zdrowa dieta pudełkowa.

Zalety spożywania produktów o niskim IG

Dieta niskoglikemiczna przeznaczona jest nie tylko dla osób chorujących na cukrzycę. Korzyści z jej stosowania odczują wszyscy, którzy dbają o zdrowie. Oprócz wspomnianego już zmniejszonego ryzyka zapadania na nowotwory i dolegliwości układu krążenia może ona skutecznie wspomóc odchudzanie. Jej zaletą jest zarówno odpowiedni poziom cukru dostarczanego organizmowi, jak i zawartość cennych składników odżywczych. Zapewnia przedłużone uczucie sytości, co ułatwia kontrolę apetytu i ogranicza chęć sięgania po przekąski pomiędzy posiłkami. Połączona ze zwiększoną aktywnością fizyczną umożliwia zmniejszenie masy ciała w zdrowy sposób, bez spowolnienia metabolizmu.

Indeks glikemiczny a catering pudełkowy

Ułożenie odpowiedniego menu może być niełatwe dla osób dbających o poziom IG swoich potraw. Dotyczy to nie tylko chorujących na cukrzycę, lecz wszystkich, którym zależy na zbilansowanej diecie, uwzględniającej także ten parametr. W Fit-Bag wiemy, co to jest indeks glikemiczny i jak ważną rolę odgrywa, zatem opracowujemy menu zgodne z posiadaną wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania. Warto skorzystać z możliwości zamówienia cateringu pudełkowego. Białystok jest tym miastem, gdzie zrobisz to bez problemu – będziesz otrzymywać codziennie zdrowe posiłki pod wskazany adres. Przełoży się to na pewność, że jedzenie jest przyjemnością, a jednocześnie dostarcza organizmowi tego, czego on potrzebuje – dotyczy to również osób będących na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej.

Jeśli chcesz ułatwić sobie utrzymywanie zdrowej diety, opartej o zrównoważony indeks glikemiczny, zamów posiłki do domu w formie cateringu pudełkowego i sięgnij po zdrową, pyszną żywność, które przyniesie wymierne korzyści całemu organizmowi.

Menu
Napisz do nas
W czym mogę pomóc?
Catering Fit-Bag
Witam serdecznie.
W czym mogę pomóc?