Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Strona główna » Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Najnowsze aktualności

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Dieta 1700 kcal – dla kogo?

Zdrowa i niskokaloryczna kolacja w trakcie diety

Co to jest indeks glikemiczny?

Dieta pudełkowa – czy warto?

Kontakt

wskaźnik BMI

BMI to indeks umożliwiający kontrolę masy ciała. Dzięki niemu z łatwością stwierdzisz, czy jest ona prawidłowa, czy może masz niedowagę lub nadwagę. To prosty sposób na określenie właściwych parametrów, przydatny w procesie odchudzania. Jednak jak obliczyć wskaźnik BMI oraz jakie dane są do tego potrzebne?

Czym jest BMI?

Ten skrót pochodzi z języka angielskiego – oznacza Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Określa on odpowiednie proporcje pomiędzy wagą a wzrostem. Jego twórca słusznie zauważył, że istnieje korelacja pomiędzy tymi czynnikami. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im wyższa jest osoba, tym większa jest jej waga. I to właśnie te parametry – masę i wzrost – należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo obliczyć BMI.

BMI a dieta

Ograniczenia związane ze wskaźnikiem Body Mass Index

Indeks bazuje na dość szerokich widełkach, uwzględniających różnorodne budowy ciała. Warto jednak pamiętać, że nie jest on idealny. W obliczeniach bierze się pod uwagę wyłącznie wagę i wzrost z pominięciem masy mięśni, tłuszczu, wody i kości. Wiarygodność indeksu podważa także fakt, iż został on opracowany ponad 200 lat temu – od tego czasu nie uległ zmianom w kwestii wskaźników dla dorosłych. Ponadto jest elementem statystycznym. Nie stworzył go lekarz ani dietetyk, ale właśnie statystyk. Trzeba o tym pamiętać, obliczając jego wartość dla siebie. To raczej ogólna wytyczna, pozwalająca na samokontrolę, a nie profesjonalne narzędzie do określania prawidłowej masy.

Zanim więc przejdziesz na dietę, skonsultuj się ze specjalistą, który przygotuje właściwy dla Ciebie plan żywieniowy, uwzględniający rodzaj jadłospisu oraz jego kaloryczność. W dużych miastach, takich jak Białystok, można liczyć na bezproblemowy dostęp do tego typu usług – korzystają z nich również osoby będące na diecie wegetariańskiej, wegańskiej lub bezglutenowej.

Wynik nawet bez kalkulatora

Wbrew pozorom obliczenie Body Mass Index jest banalnie proste. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • skorzystać z kalkulatorów internetowych – wystarczy wpisać w odpowiednie pola masę ciała oraz wzrost, zwracając uwagę na jednostki miary (kilogramy, metry lub centymetry), by dowiedzieć się, ile wynosi indeks masy dla takich wartości;
  • samodzielnie, na podstawie prostego wzoru – najpierw podnieś do kwadratu swój wzrost w metrach, a następnie wagę podziel przez ten wynik.

Nie musisz zatem posiadać specjalistycznej wiedzy ani profesjonalnych narzędzi, aby poznać swój wynik. Dla przykładu – w przypadku osoby ważącej 70 kg, o wzroście 170 cm, wartość ta będzie wynosić 24,2.

Prawidłowe zakresy wartości

Gdy wiesz już, jak obliczyć wskaźnik BMI, czas na sprawdzenie, co oznacza otrzymany wynik. Zakresy kształtują się następująco:

  • < 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–16,9 – wychudzenie,
  • 17,0–18,4 – niedowaga,
  • 18,5–24,2 – prawidłowa masa ciała,
  • 25,0–29,9 – nadwaga,
  • 30,0–34,99 – I stopień otyłości,
  • 35,0–39,99 – II stopień otyłości,
  • ≥ 40,0 – III stopień otyłości.

Widełki tolerancji dla poszczególnych wartości są dość szerokie, jednak stanowią przydatną wskazówkę przy analizie własnego ciała. Jeśli Twój wynik mieści się przy górnej granicy indeksu, jest to znak, by przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi.

BMI a dieta

Prawidłowa masa ciała jest jednym z istotnych czynników wpływających na zdrowie i ogólną kondycję. Warto więc mieć ją pod kontrolą. Wskaźnik BMI umożliwia łatwe sprawdzenie tych parametrów i wdrożenie zmian, jeśli okażą się potrzebne, jednak utrzymanie właściwej wagi wiąże się ściśle z dietą oraz aktywnością fizyczną.
Zdrowe odżywianie z uwzględnieniem odpowiedniej kaloryczności posiłków bywa wyzwaniem. W Fit-Bag wiemy, że możesz nie mieć czasu ani ochoty przygotowywać codziennie posiłków, dlatego oferujemy catering dietetyczny, który dopasujesz do swoich potrzeb. Nasza dieta pudełkowa dostępna jest w wielu rodzajach uwzględniających różne potrzeby oraz upodobania żywieniowe. Realizujemy dostawy na terenie Białegostoku. Sprawdź nasze plany odżywiania i zamów menu, które najbardziej przypadło Ci do gustu.

Menu