Czy dieta 1200 kcal jest zdrowa?

Strona główna » Czy dieta 1200 kcal jest zdrowa?

Najnowsze aktualności

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Dieta 1700 kcal – dla kogo?

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Zdrowa i niskokaloryczna kolacja w trakcie diety

Co to jest indeks glikemiczny?

Kontakt

Dieta 1200 kcal

Zdrowy styl życia związany jest ze sposobem odżywiania, co kojarzy się także z liczeniem kilokalorii. Czy zasada, że im mniej, tym lepiej sprawdza się w tym przypadku? Niekoniecznie. Zdrowe odżywianie nie jest związane wyłącznie z wartością energetyczną potraw, choć to oczywiście ważny aspekt. Jeśli zastanawiasz się, czy dieta 1200 kcal jest zdrowa, dowiedz się o niej więcej.

Znaczenie wartości energetycznej w spożywanych posiłkach

Kilokalorie to nic innego, jak ładunek energetyczny, jaki niesie pożywienie. Jest on wykorzystywany do przeprowadzania zachodzących w organizmie procesów, wśród których znajduje się praca serca, trawienie, regeneracja, odbudowa komórek i tkanek. Wszystko, co dzieje się w organizmie jest zależne od energii dostarczanej z zewnątrz w postaci napojów i posiłków. Wprowadzanie odpowiedniej ilości kilokalorii ma więc kluczowe znaczenie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie składniki diety są równie cenne. Najlepsze są te, które dostarczają ważnych substancji odżywczych. Zbilansowane odżywianie opiera się na produktach je uwzględniających. Od lat popularny jest system odchudzania, oparty na ograniczonej kaloryczności, należy jednak sprawdzić, czy nie odbywa się to kosztem zdrowia.

Kiedy można poprzestać na 1200 kcal?

Zwykle taka wartość kaloryczna to zbyt mało, nawet dla dorosłej kobiety. Wiele jednak zależy od indywidualnych uwarunkowań, związanych z wagą. Niskokaloryczne posiłki są czasami zalecane jako sposób na redukcję masy ciała, warto pamiętać przy tym, że należy to skonsultować ze specjalistą. W Fit-Bag dbamy, by również taka dieta pudełkowa była pełna zdrowych składników, które jednocześnie odżywiają, dostarczając niezbędnych budulców komórek organizmu. Dotyczy to także planów odżywiania z uwzględnieniem eliminacji, jak menu bezglutenowe, bez nabiału, wegańskie czy bez laktozy.

redukcja kaloryczna poprzez dietę pudełkową

Wady i zalety redukcji kaloryczności do 1200

Największą potencjalną zaletą takiej diety jest oczywiście utrata masy ciała, spowodowana stopniową redukcją tkanki tłuszczowej. Niemal każdy catering dietetyczny oferuje tego typu rozwiązanie. W dużych miastach, jak Białystok, ale także coraz częściej w mniejszych miejscowościach, dostęp do dobrze zbilansowanych posiłków niskoenergetycznych jest dzięki niemu łatwiejszy. Wybierając swój plan odżywiania warto jednak zastanowić się, czy jest to najlepsza decyzja. Wśród niedogodności takiego rozwiązania znajdują się:

  • zbyt niska podaż składników pokarmowych dla kobiet i mężczyzn chcących pozostać przy obecnej masie ciała – zazwyczaj kobieta potrzebuje około 2000, a mężczyzna 2500 kcal dziennie. Należy jednocześnie pamiętać, że kluczowa jest waga wyjściowa, styl życia, w tym także aktywność ruchowa, czy rodzaj wykonywanej pracy;
  • obniżenie tempa metabolizmu – choć początkowo waga będzie spadać, szybko może zatrzymać się na określonym poziomie. Zbyt duży deficyt energetyczny to ryzyko rozregulowania wytwarzania hormonów;
  • podatność na efekt jojo – jeśli uda Ci się osiągnąć oczekiwaną wagę, trudno będzie ją utrzymać. Zbyt długie i restrykcyjne ograniczanie wartości odżywczej i energetycznej może przynieść oczekiwane rezultaty, lecz powrót do wyższej kaloryczności potraw szybko sprawia, że waga idzie w górę, jeżeli dania te będą zawierać nadmiar tłuszczu, cukru.

Odpowiedź na pytanie, czy dieta 1200 kcal jest zdrowa, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji oraz czynników takich, jak wyjściowa masa ciała, czy codzienna ilość ruchu. Warto pamiętać, że takie plany żywieniowe należy prowadzić z zaleceń specjalisty i pod jego nadzorem, by były bezpieczne oraz skuteczne. Przejście na wyższą kaloryczność również warto oprzeć o menu pudełkowe, ponieważ wartość energetyczna potraw jest wtedy pod stałą kontrolą.

Jeśli nie 1200 kcal, to co?

Popularne przeświadczenie o konieczności drastycznego zmniejszenia kaloryczności do najniższych poziomów jest powodem, dla którego wiele osób decyduje się na stosowanie takiego rozwiązania. Tymczasem nie chodzi o to, by jeść jak najmniej, ale wprowadzić deficyt energetyczny. W większości przypadków wystarczy zredukować kaloryczność swojego dziennego menu o 500-750 kcal, by skutecznie chudnąć, bez ryzyka. Rzetelne przeliczenie kaloryczności dotychczas spożywanych posiłków sprawia, że taka redukcja nie będzie odczuwalna, ponieważ ograniczy się na przykład do odstawienia przekąsek spożywanych na co dzień między posiłkami.

Wygoda w zasięgu ręki

Dostęp do diet pudełkowych jest coraz łatwiejszy i dziś niemal w każdym mieście można je zamówić. Białystok nie jest tu wyjątkiem. Takie rozwiązanie to świetny wybór, gwarantujący zróżnicowane menu, zapewniające odpowiednią podaż składników odżywczych. Nie musisz wybierać najbardziej restrykcyjnej opcji, by schudnąć. Dopasuj plan odżywiania do swojego stylu życia, aby nie tylko poprawić sylwetkę, ale też zadbać o zdrowie.

Zobacz też Jaka dieta pudełkowa jest najlepsza?

Menu
Napisz do nas
W czym mogę pomóc?
Catering Fit-Bag
Witam serdecznie.
W czym mogę pomóc?