Ile można schudnąć na diecie 1200 kcal?

Strona główna » Ile można schudnąć na diecie 1200 kcal?

Najnowsze aktualności

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Dieta 1700 kcal – dla kogo?

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Zdrowa i niskokaloryczna kolacja w trakcie diety

Co to jest indeks glikemiczny?

Kontakt

odchudzanie poprzez dietę 1200 kalorii

Dieta 1200 kcal zaliczana jest do niskokalorycznych. Jej poziom to najniższy zalecany w czasie redukcji masy ciała dla kobiet. Pozwala na skuteczną utratę wagi na zadowalającym poziomie, ma jednak kilka pułapek. Sprawdź, jak ich uniknąć i kiedy możesz ją stosować, a kiedy lepiej wybrać wyższą kaloryczność.

Zanim wybierzesz 1200 kcal

Wiele osób zamawiając catering dietetyczny wybiera od razu najniższą możliwą wartość energetyczną posiłków. W przypadku poszczególnych propozycji menu Fit-Bag kaloryczność ta może wynosić właśnie 1200 kcal. Tymczasem nie zawsze taki wybór będzie najbardziej korzystny. Jeśli chcesz schudnąć, istotne jest ograniczenie kaloryczności spożywanych w ciągu dnia posiłków, ale nie może być ono zbyt radykalne. Restrykcyjna dieta przyniesie co prawda krótkoterminowo efekt, ale na dłuższą metę nie będzie satysfakcjonująca. Co więcej, może prowadzić do efektu jojo. Dla kogo będzie zatem odpowiednia? Przede wszystkim dla kobiet o niskiej aktywności fizycznej zarówno w pracy, jak i w domu, które nie uprawiają sportu. Nawet jeśli chodzisz do pracy pieszo, wchodzisz po schodach, a nie jeździsz windą, będzie niewystarczająco odżywcza dla Ciebie. Jeśli jednak rzeczywiście masz siedzący tryb życia, mało ruchu w pracy i poza nią, może okazać się w porządku. Warto więc ustalić poziom swojej aktywności fizycznej.

Ile schudniesz, dostarczając sobie dziennie 1200 kcal?

O tym, jak szybko będzie spadała waga, decyduje wiele zmiennych. Najważniejsza jest wspomniana już aktywność fizyczna, która determinuje zapotrzebowanie energetyczne. Ile można schudnąć na diecie 1200 kcal? To zależy. Optymalna, tygodniowa utrata wagi wynosi 0,5-1 kg. Tak zrównoważony sposób redukcji masy ciała, bez negatywnego wpływu na zdrowie, zalecają dietetycy. Zmniejszanie zapasów tkanki tłuszczowej stanie się faktem, jeśli wcześniej Twoje posiłki były znacznie bardziej kaloryczne. Nie chodzi wyłącznie o samo zmniejszenie podaży energetycznej, ale także o wyjściową masę ciała i wspomnianą już aktywność fizyczną.

Warto pamiętać, że nadmierne „odchudzenie” dań może powodować skutek odwrotny do zamierzonego. Organizm przejdzie w tryb oszczędnościowy i zacznie gromadzić zapasy oraz ograniczać spalanie tkanki tłuszczowej. Warto więc dobrze zastanowić się nad liczbą kilokalorii. Nie zawsze im mniej, tym lepiej.
Problemem może być też ustalenie odpowiednich wartości energetycznych w posiłkach. Dziś ułatwienie stanowią takie udogodnienia, jak dieta pudełkowa. Jest ona dostępna nie tylko w dużych miastach, jak Białystok, ale coraz częściej także w mniejszych miejscowościach. Niewątpliwą zaletę stanowi fakt, że możesz ją dopasować do swoich potrzeb i wybrać na przykład posiłki bez laktozy, czy eliminujące inny alergen.

zdrowe meny przy diecie 1200 kalorii

Jeśli nie 1200 kcal, to co?

Jeżeli zatem nie tylko wartość energetyczna posiłków ma znaczenie, co wziąć pod uwagę, gdy chcesz schudnąć? Oto najważniejsze czynniki:

  • wspomniany wyżej poziom aktywności fizycznej – zastanów się, jak spędzasz dzień w pracy (siedząc w biurze, czy aktywnie, na przykład w sklepie, na budowie) oraz jak wygląda Twoja aktywność poza pracą;
  • stan zdrowia – stawiając na utratę wagi, warto zasięgnąć porady specjalisty i sprawdzić ogólną kondycję organizmu, a także wziąć pod uwagę choroby przewlekłe, które mogą utrudniać odchudzanie, jak cukrzyca, choroby tarczycy i inne;
  • deficyt energetyczny – uwzględniając poprzednie czynniki, należy ustalić optymalną dla siebie ilość kilokalorii, które wystarczyły dotychczas do zachowania określonej wagi i na tej podstawie obniżyć dzienną łączną wartość energetyczną posiłków o 500-600.

Takie postępowanie sprawi, że nie tylko schudniesz, ale łatwiej utrzymasz nową wagę, a zdrowe nawyki żywieniowe sprawią, że będziesz cieszyć się szczuplejszą sylwetką bez efektu jojo.

Zdrowe menu przy 1200 kcal

Przy planowanej utracie masy ciała nie liczy się sama wartość energetyczna posiłków, choć oczywiście jest ona istotna. Ważne również, by jedzenie dostarczało wartości odżywczych w odpowiednich ilościach. To czynniki wpływające na funkcjonowanie organizmu.
Często przygotowanie odpowiednich posiłków bywa zbyt czasochłonne, dlatego warto korzystać z diet pudełkowych, które są dobrze zbilansowane. Są one popularne i chętnie sięgają po nie zwłaszcza zabiegani mieszkańcy dużych miast. Białystok to jeden z licznych przykładów.
Już dziś zamień swoje posiłki na zdrową dietę pudełkową o wybranej kaloryczności, by skutecznie schudnąć i utrzymać wagę, bez czasochłonnego przygotowywania dań.

Sprawdź również Co ile jeść posiłki przy diecie pudełkowej?

Menu